Staff List

Staff List

Here is a list of all staff at St Richard’s. This includes their role and email if you wish to contact them.

Leadership and Management Team

Miss D Cronin

Principal

Mrs D Bligh

Vice Principal / Religious Education / Safeguarding Lead

Mr P Tadros

Assistant Principal / Subject Leader – Science

Mrs P Hoyle

Assistant Principal / Subject Leader – Geography

Mr R Doherty

Assistant Principal / Pastoral Leader Year 10

Mr J Campbell

Assistant Principal / Pastoral Leader Year 11

Mr R Jacobs

Assistant Principal / Subject Leader – Maths

Mrs J Calladine-Evans

Teaching School Director

Governors

Mrs A Horan

Chair of Governors

Pastoral Leaders

Mr J Bligh

Year 7 / Physical Education

Mr J Steele

Year 8 / English

Mrs A Hills

Year 9 / English

Mr R Doherty

Year 10 / History

Mr J Campbell

Year 11 / Mathematics

Mrs E Dann

Pastoral Support Manager

Art Department

Mrs M Miller

Teacher of Art

Mr B Pavey

Teacher of Art

Mr A Peachment

Subject Leader – Art

Miss M Pennington

Teacher of Art

Mr M Prestney-Vaughan

Teacher of Art

Business Studies Department

Mrs R Forster-Simmons

Subject Leader – Business Studies

Computing Department

Ms S Cook

Teacher of Computing

Mr M Fegan

Subject Leader – Computing

Mrs R Forster-Simmons

Teacher of Computing

Mr B Prestney-Vaughan

Teacher of Computing

Dance Department

Mrs R Knight

Instructor of Dance

Design & Technology Department

Miss E Lambert

Teacher of Design & Technology

Mrs M Miller

Teacher of Design & Technology

Mr B Pavey

Subject Leader – Design & Technology

Mr A Peachment

Teacher of Design & Technology

Mr B Prestney-Vaughan

Key Stage 3 Graphics Specialist

Mrs T Truss

Teacher of Food and Nutrition

Drama Department

Mrs S Dunster

Teacher of Drama

Ms L Whelan

Teacher of Drama

English Department

Mrs S Bayjou-Bates

Teacher of English

Miss S Cook

Teacher of English

Mrs R Di Mascio

Teacher of English

Mrs A Hills

Teacher of English

Mr D Maxwell

Teacher of English

Miss H McKay

Teacher of English

Mrs A Niitsoo

Subject Leader – English

Mr M Padgham

Teacher of English

Miss E Rowland

Teacher of English / KS3 Co-ordinator

Mr I Smith

Teacher of English

Mr J Steele

Teacher of English

Mrs E Wood

Teacher of English / Professional Development Lead

Geography Department

Mrs C Akrasi

Teacher of Geography

Mrs P Hoyle

Subject Leader – Geography

Mrs J Massey

Teacher of Geography

History Department

Mrs L Avery

Teacher of History / Classics

Mrs R Campbell

Subject Leader – History  

Mr R Doherty

Teacher of History

Mrs S Fegan

Teacher of History

Mathematics Department

Mr J Campbell

Teacher of Mathematics

Mr C Eyre

Teacher of Mathematics

Mr R Jacobs

Subject Leader – Mathematics

Miss T Kent

Teacher of Mathematics

Miss G Machin

Teacher of Mathematics/Curriculum Timetabler

Mr J Massey

Teacher of Mathematics

Mr S Parker-Harding

Teacher of Mathematics

Mr S Rome

Teacher of Mathematics

Mr T Stickland

Teacher of Mathematics

Ms H Vanvuchelen

Teacher of Mathematics

Media Studies Department

Mr J Steele

Teacher of Media Studies

Modern Foreign Languages Department

Miss P Auzinger

Subject Leader – German

Miss C Chong

Subject Leader – French

Mrs S Herring

Teacher of French and Spanish

Mrs I Landa Garrido

Teacher of MFL

Mrs V Scott

Subject Leader – Spanish/Teacher of French

Miss S Tester

Teacher of MFL

Music Department

Mrs R Byrne

Subject Leader – Music

Ms K Mills

Teacher of Music

Physical Education Department

Mrs L Avery

Teacher of Physical Education

Mr J Bligh

Teacher of Physical Education

Mr S Dallaway

Subject Leader – Physical Education

Mr R Doherty

Teacher of Physical Education

Mrs H Harker

Teacher of Physical Education

Mrs B Knight

Teacher of Physical Education

Miss E Lambert

Teacher of Physical Education

Mr Parker-Harding

Teacher of Physical Education

Mrs Landa Garrido

Teacher of Physical Education

Mr R Varney

Teacher of Physical Education

Religious Education Department

Mrs D Bligh

Teacher of Religious Education

Dr P Baker

Teacher of Religious Education

Miss J Doyle

Teacher of Religious Education 

Miss L Henry

Teacher of Religious Education / Professional Tutor

Mrs L Mead

Subject Leader – Religious Education

Ms H Vanvuchelen

Teacher of Religious Education / PSHEe Co-ordinator

SENCO

Mr I Smith

SENCO

Mrs K Tadros

SENCO (part-time)

Science Department

Mrs C Adams

Teacher of Science / Careers Lead  

Mr S Curtis

Teacher of Science

Mr G Filsell

Teacher of Science

Mrs E Fox

Teacher of Science

Mr D Harwood

Teacher of Science / D of E Co-ordinator

Mr T Holloway

Teacher of Science

Mr A Lahache

Teacher of Science / KS4 Co-ordinator

Dr D Littlejohns

Teacher of Science

Mr P Tadros

Subject Leader – Science

Examinations Officer

Mrs D Fletcher

Business Manager

Miss A Pain

Cover Supervisors

Mr M Feery

Cover Supervisor

Mrs G Hook

Senior Cover Supervisor

Mrs B McNamara

Cover Supervisor

Special Education Staff

Mrs K Britt

Learning Support Administrator

Mrs N Campbell

Teaching Assistant /Year Co-ordinator

Mrs J Di Mascio

Teaching Assistant /Year Co-ordinator

Mrs L Hall

Individual Needs Assistant/Teaching Assistant

Ms C Hubbard

Teaching Assistant/Year Co-ordinator

Mrs P Kerrigan

Teaching Assistant

Mrs K Lea-White

Teaching Assistant/Year Co-ordinator

Mr J Nuckhir

Teaching Assistant / Year Co-ordinator

Mr N Trimby

Teaching Assistant

Chaplaincy Team

Deacon Eugene Adams


Father Miceal Beatty


Father Chris Benyon


Deacon Duncan Brown


Father Matthew Chadwick OFM Conv.


Father Neil Chatfield


Father Tristan Cranfield


Father Simon Dray


Father Raglan Hay-Will


Father Rory Kelly


Deacon Simon Kirkdale


Father Thomas Mason


Father Rajesh Minz


Father Eamonn Monson SAC


Deacon Ian Moon


Deacon John Truman


Father Tony White


Lay Chaplain

Miss J Doyle


Counsellor

Mrs H Blackford


Librarian

Ms F Tocknell


Administrative Staff

Mrs R Butcher

Secretary

Mrs A Forte

Attendance Officer / WEX Co-ordinator (part-time)

Mrs L Frangella-Cramp

PA to the Principal / Admissions Secretary (part-time)

Mrs C Hollands

Receptionist

Mrs S Jenkins

SIMS Operator/Examinations Secretary

Mrs H Jones

Attendance Officer (part-time)

Mrs K Klein

Finance Assistant

Mrs K Light

Finance Assistant (part-time)

Mrs K O’Brien

Reprographics / First Aid

Mrs J Oliver

PA to the Principal

ICT Services Team

Mr M Hollingsworth

ICT Services Manager

Miss E-J Ralph

ICT Services Apprentice

Mr A Soan

Senior IT Technician

Laboratory Staff

Mrs K Park

Laboratory Technician (part-time)

Miss I Thompson

Laboratory Technician 

Design Technology Technicians

Mr G Steadman

Mr J Truss

Caretakers

Mr A Cronin

Assistant Caretaker

Mr A Freeman

Assistant Caretaker (part-time)

Mr Hollingsworth Snr

Assistant Caretaker (part-time)

Mr P Maude

Caretaker / Site Manager

Catering Manager

Mrs J Slayford


Minibus Drivers

Mr N Trimby


Cleaning Staff

Miss S Ansett


Miss P Coyne


Miss G Eynon


Miss J Gambling


Mrs S Hardwick


Mr D Head


Mr T Learhart


Mr H Ren


Mr S Taylor


Miss E Zajda